Je suis

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
zaprasza na wernisaż wystawy:
Valentina Torrado (Montevideo, Uruguay)
Alfredo Mena (Zaragoza, Spain)
Je suis
wernisaż: 19 czerwca 2009, godz. 19:00
Wystawa będzie czynna do 12.08.2009.
Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce, ul. Gen. Zaruskiego 1a, tel. 059 8146089
Je suis to artystyczny projekt badający zagadnienia związane z komunikacją poprzez sztukę. Głównym obszarem działań Valentiny Torrado i Alfredo Mena jest performance polegający na multiplikowaniu fikcyjnych postaci; artyści odgrywają wymyślone przez siebie role w różnych miejscach na świecie. Je suis to socjologiczno-kulturowa propozycja badania miejsca poprzez sztukę.
Je suis jest quasi teatralną grą. Poprzez symulacje oraz odgrywanie przewrotnych postaci artyści projektują i budują przestrzeń miejską, wprowadzając do niej dysfunkcję. Podobnie do działania tajnych agentów, wkradają się oni do potocznego życia, wprowadzając do niego element dysfunkcjonalności.
Projekt - poprzez wizualną dokumentację działań - stara się snuć narrację na temat zależności oraz relacji zachodzących w społeczeństwie. Dokumentacja performance (wystawa w galerii) opowiada historię o różnorodnych postawach, modelach funkcjonowania w społeczeństwie, które pojawiają się w momencie "napaści" artystów na przestrzeń codziennego życia. Torrado o Mena badają napięcie pomiędzy publicznym - zastanym, a stworzonym charakterem, postacią (rozpatrywaną jako działanie artystyczne).
Projekt tworzy nowe kulturowe odniesienia i tym samym próbuje odkryć, zdemaskować elementy specyficzne dla danego społeczeństwa. Elementy, które w wyobrażeniu ludzi z danej grupy stanowią o ich odmienności. Artyści, prowokując sytuacje, przyglądają się reakcji publiczności, gdy nowe egzotyczne postaci przerywają spokój i rutynę dnia codziennego. Jakie są wartości w relacjach, które wyrastają z tych akcji?
Je suis składa się z dwóch konkurujących ze sobą części: pierwsza to eksploracja wybranych przestrzeni, gdzie fikcyjna postać odgrywa rolę w przestrzeni zarówno publicznej jak i prywatnej. Druga część jest natomiast dokumentacją działań, wystawą pokazywaną w galerii, w kraju, gdzie powstały postaci. Po każdym performance, ślady, które pozostawili artyści będą uwiecznione na fotografiach i zaprezentowane poprzez videoinstalacje w miejscu sztuki.


--
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Partyzantów 31a
76-200 Słupsk
tel/fax 059 8425674
http://www.baltic-gallery.art.pl/